TYPY A RADY: ORCHIDEA – pestovanie, presádzanie

orchidea aironeOrchidea

orchidea obr

 

 

 

 

 

Čo je orchidea?

Čeľaď vstavačovité, do ktorej sa orchidey zaraďujú, je taká bohatá, že má pevné miesto aj v ponuke bohato pestovaných rastlín. Zahŕňa vyše 30 000 druhov a spolu s čeľaďou astrovitých je najväčšou čeľaďou vyšších rastlín. U vstavačovitých treba k počtu prirátať viac ako 120 000 krížencov.

Podmienky na pestovanie

Svetlo

Väčšina orchideí obľubuje polotienisté stanovišťa, na akých rastú vo svojom prirodzenom prostredí.
Kým v lete hrozí nebezpečenstvo, že orchidey sú na oknách nadmerne ožiarené, v zime majú skôr málo svetla.
Obzvlášť ohrozené sú začiatkom jari, keď sa už prispôsobili tmavšiemu zimnému obdobiu a dni sa rýchlo predlžujú a stavajú jasnejšími. Rastliny si ešte nevytvorili ochranné pigmenty, takže ich listy sa môžu poškodiť. Začiatkom jari a v lete je potrebné okná trochu zatieniť a v zime zatienenie odstrániť.
Svetlomilné orchidey ako napríklad Cattleya, Dendrobium alebo Vanda musia byť priamo na okne, kým rastlinám ako Phalaenopsis, Miltonia a Bulbophyllum lepšie vyhovuje miesto v druhom rade, v tieni iných rastlí

Teplota

Orchidey rastú v mnohých klimatických oblastiach, ale v kultúre tolerujú aj mierne odchýlky od klímy svojej domoviny. Podľa nárokov na teplotu rozdeľujeme orchidey do troch základných skupín: chladnomilé, temperované a teplomilné. Dôležitá je pritom nielen maximálna teplota, ale aj rozdiel medzi najvyššou dennou a najnižšou nočnou teplotou.

Substrát

Orchidey nemajú na rozdiel od mnohých rastlín koreňové vlásie, ktoré slúži na prijímanie vody a živín. V zemine, ktorá sa používa pre ostatné izbové rastliny, rýchlo odumrú aj korene terestrických orchideí (napríklad črievičníka). Tropické orchidey takýto substrát vôbec neznášajú.
Substrát pre orchidey musí spĺňať viaceré požiadavky. Musí rastlinu upevňovať, poskytovať koreňom vlhké prostredie a vzduch, čo je veľmi dôležité, lebo velamen sa skladá z odumretých buniek, ktoré ľahko hnijú.
Po mnohých pokusoch sa ukázali ako najlepšie dve hlavné súčiastky substrátu. Je to rašelina a kôra stromov. Rašelina dobre udržuje vlahu a neobsahuje takmer žiadne výživné látky. Kôra má stabilnú štruktúru, veľký povrch a obsahuje málo živín. Rašelina sa môže nahrádzať aj vláknitým materiálom, ako sú napríklad kokosové vlákna.
Pre orchidey je dôležité stabilné zloženie substrátu, neznášajú časté zmeny. Po dvoch rokoch mikroorganizmy substrát rozložia, preto rastliny treba presadiť.

Orchidey poznajú umenie hladovať, v prírode dokážu vyžiť z veľmi mála živín. Rastú relatívne pomaly, výživné soli a vodu si ukladajú do pahľúz a listov, ktorými zároveň prijímajú aj živiny. Potrebujú preto dostávať len málo osobitných výživných látok.

Substráty by ste si síce mohli namiešať aj sami, ale udržanie rovnakej kvality, čo je pre orchidey veľmi dôležité, sa lepšie dosiahne zmesou zo špecializované záhradníctva.

Polievanie a hnojenie

Medzi orchideami je len málo výnimiek, ktoré znášajú premokrenie koreňového systému. Väčšine orchideí vyhovuje, keď prostredie v dosahu ich koreňového systému kolíše od vlhkého po mierne suché, čo patrí k ich prirodzeným životným podmienkam. Oproti tomu v kvetináči je po polievaní dlhší čas mokro.

Je obdivuhodné, ako dobre orchidey dokážu hospodáriť s vodou. Väčšinou úplne stačí poliať rastliny jedenkrát týždenne.
Dôležité je nenechať ich stáť vo vode, pretože by to viedlo k premokreniu – prebytočnú vodu treba z misky vyliať. Na druhej strane substrát nesmie nikdy úplne vyschnúť, lebo by sa poškodila flóra mikroorganizmov, ktorá je pre orchidey veľmi dôležitá.
Ak je to možné, polievať by sa malo dažďovou vodou, pretože korene orchideí sú v prírode prispôsobené na vodu bez obsahu vápnika. Ak to nie je možné, treba používať zmes vodovodnej vody s destilovanou vodou v pomere 2:1.

Počas rastu potrebujú orchidey (ako aj mikroorganizmy v substráte) výživné látky – hnojivá. Optimálne je používať špeciálne hnojivo pre orchidey.
Veľmi dôležité je zásobovať rastliny živinami čo najrovnomernejšie, pretože aj vtedy, keď rastliny nie sú v štádiu aktívneho rastu, musia sa vyživovať mikroorganizmy v substráte, ktoré sú pre ne dôležité.
Keď rastlina rastie pomalšie (zimné obdobie), potrebuje menej výživy a z listov sa vyparuje menej vody. Podľa toho treba redukovať polievanie a hnojenie.
Premokreniu možno predchádzať aj tým, že sa rastliny nepolievajú zhora, ale celý kvetináč sa ponorí do vody (napríklad do vedra), aby sa dobre zavlažil celý substrát.

Presádzanie sympodiálnych orchideí

Najlepším znakom, že rastlinu treba presadiť, je to, keď sa na povrchu nových výhonkov koreňov objavia koreňové vrcholky. Ak nové korene narastú dlhšie ako 1 centimeter, ľahko sa lámu a ďalej potom nerastú.
Pred presádzaním treba rastlinu nechať pár dní vyschnúť. Presádzanie je jednoduchšie, ak nie je substrát premokrený.

Keď sú rastliny zasadené v plastových kvetináčoch, pomalým stláčaním treba uvoľniť korene od stien nádoby, prípadne rozstrihnúť kvetináč. Potom sa koreňový obal opatrne vyberie a odstráni čo najviac starého substrátu.
Následne sa musia nožnicami odstrániť všetky odumreté a hnijúce korene. Zdravé korene sú pevné, odumreté alebo porušené korene sú mäkké a hnedé, vonkajšie vrstvy sa ľahko oddeľujú od stredného valca. Ak sa korene pri presádzaní zlomia, nie je to ešte zlé, pokiaľ ostane neporušený stredný valec.

Postup presádzania
  • Rastlina sa vyberie z kvetináča a odstráni sa substrát z koreňového obalu. Potom sa odstránia odumreté a nahnité korene a rastlina sa vloží do stredu nového kvetináča.
  • Kvetináč má byť o niečo väčší len vtedy, ak sa koreňová sústava veľmi rozrástla. Väčšinou sa dá použiť rovnaký kvetináč ako predtým, lebo monopodiálne orchidey rastú len do výšky a nerozširujú sa do plochy.
  • U rodu Phalaenopsis je lepšie zasadiť aj vzdušné korene. Krúživým pohybom ich vložte do kvetináča a potom medzi korene rozdeľte nový substrát.
  • Vyššie rastliny priviažte o bambusovú paličku, aby boli stabilné. Polejte až na druhý alebo tretí deň po presadení.

Naše TIP pre krásne orchidey:

Substrát AGRO na orchideySubstrát AGRO na orchidey s vysokým podielom vláknitej bielej rašeliny pre maximálne prevzdušnenie; na pestovanie rastlín s malou potrebou živín – napr. väčšina orchideí (Cattleya, Cymbidium, Phalaenopsis) a ostatné epifitické rastliny. Substrát FLO

 

 

 

RIA na orchideyRIA na orchidey je vyrobený z píniovej kôry a svojim zložením ideálne spĺňa podmienky pre rast orchideí.

 

 

 

 

Kvapalné hnojivo AGRO na orchideyKvapalné hnojivo AGRO na orchidey s ideálnym pomerom živín NPK 6-5-6, roztokom prihnojujte 1x za dva týždne.

 

 

 

FLORIA listová výživa na orchideyFLORIA listová výživa na orchidey obsahuje zmáčadlo, ktoré pomáha k lepšiemu pokrytiu listovej plochy prípravkom; jednoducho sa aplikuje priamo na list a na vzdušné korene a zabezpečíme tak rastline okamžitý príjem živín.

 

 

 

FLORIA tyčinkové hnojivo na orchidey s GUANOMFLORIA tyčinkové hnojivo na orchidey s GUANOM zaisťuje dlhodobú a vyrovnanú výživu. Doporučené dávkovanie je cca 2 tyčinky k rastline. Guano pochádza z trusu morských vtákov, ktorí sa živia predovšetkým morskými rybami, ktoré sami o sebe obsahujú veľké množstvo horčíka a fosforu.

 

 

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *